Головна Блоги

Кінець російським школам: в Україні ухвалили новий закон про середню освіту

56.8т
Читати матеріал російською

Монобільшість Верховної Ради України підтримала законопроєкт №0901 "Про повну загальну середню освіту".

Відповідне рішення було ухвалено 327 голосами. Як пише пресслужба Міністерства освіти, він дасть змогу запровадити широкий перелік новацій: переведення деяких освітян на котракт, впровадження інтернатури для молодих вчителів і скасування російськомовних шкіл, пише Моя Школа OBOZREVATEL.

Вибір предметів

Учні матимуть право обирати курси, навчальні предмети (інтегровані курси).

Адаптаційні цикли

1-2 класи, 5-6 класи та 10 клас – найбільш вразливі для дітей впродовж шкільного життя. Відтепер це обов’язково враховуватиметься під час планування навчання в школах.

Рівний доступ до освіти

Закон гарантує зарахування дітей до початкової школи без жодних конкурсів. Заклад має бути територіально доступним. Також гарантується можливість дітям із особливими освітніми потребами навчатися в звичайних школах за власною освітньою траєкторією.

Можливість будувати своє навчання

Механізм дає можливість працювати за індивідуальною траєкторією. Це підійде для школярів з особливими освітніми потребами й тих учнів, що додатково поглиблено навчаються поза школою чи прагнуть навчатися вдома. Учень та/або його батьки повинні будуть звернутися із заявою до школи.

Додаткові консультації

На базі школи й за кошт держави будуть забезпечені індивідуальні або групові консультації дітям, які цього потребують.

Вивчення української мови

Закон передбачає три моделі вивчення української мови в школах. Перша – для корінних народів України, що не проживають у мовному середовищі своєї мови та не мають держави, яка цю мову захищала б та розвивала. Для них у першу модель закладено навчання мовою корінного народу з 1 до 11 (12) класу поряд з ґрунтовним вивченням української мови.

Друга модель – для шкіл з навчанням мовою національних меншин, мови яких належать до мов ЄС. Материнською мовою, поряд із вивченням державної, вони навчатимуться в початковий школі. У 5 класі щонайменше 20% річного обсягу навчального часу має викладатись українською з поступовим збільшенням. Зі старшої школи щонайменше 60% річного обсягу навчального часу в цих закладах має читатися державною мовою.

В Україні ухвалили новий закон про середню освіту

УНН

Третя модель стосується нацменшин, мова яких належить до однієї з української мовної сім’ї або які проживають переважно в середовищі власної мови (російська). Там початкова школа також буде мовою меншини разом із вивченням української, а з 5 класу не менше, ніж 80% навчального часу читатиметься державною мовою.

Педагогічна інтернатура

Перший рік роботи молодий вчитель проходитиме педагогічну інтернатуру. Він чи вона матиме наставника, який отримуватиме додаткову 20% надбавку.

Більше доплат

Від 10 до 20% від зарплати вчитель отримуватиме за завідування ресурсними кімнатами, кабінетами інформатики та спортивними залами. Також можливі додаткові виплати, встановлені засновниками закладів.

Контракти для вчителів-пенсіонерів і директорів

Відтепер вчителем може стати людина з будь-якою, а не лише педагогічною, вищою освітою. Обов’язкове переведення вчителів-пенсіонерів на строкові контракти має відбутися до 1 липня 2020 року.

Також до 1 липня 2020 року директори шкіл, які перебувають на безстрокових трудових угодах, будуть в обов’язковому порядку переведені на строкові трудові угоди на 6 років (на 1 рік – для директорів, які отримують пенсію за віком) з наступною можливістю брати участь у конкурсі.

Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше Верховна Рада України ухвалила новий закон про вдосконалення вищої освіти.

Не набридаємо! Тільки найважливіше - підписуйся на наш Telegram-канал

Читайте всі новини по темі "Школа 2020" на сайті "OBOZREVATEL".