Свобода для учнів та гроші для педагогів: як в Україні хочуть змінити середню освіту

40,1 т.

У четвер, 30 травня, Верховна Рада ухвалила у першому читанні проект закону "Про загальну середню освіту".

Міністр освіти Лілія Гриневич назвала закон "масштабною реформою" середньої освіти в Україні, повідомляє прес-служба міністерства.

"У 2017 році парламент ухвалив Закон "Про освіту", який став фундаментом освітньої реформи. Саме завдяки йому 1 вересня минулого року першокласники прийшли навчатися до Нової української школи. Але для повноцінного будинку фундаменту недостатньо, нам також потрібні стіни, вікна, дах — ті механізми, які дадуть повноцінно реалізуватися закону", — зазначила чиновниця.

Відео дня

Новий законопроект передбачає низку змін у процесі навчання.

Індивідуальна освітня траєкторія

Документом для учнів передбачені механізми побудови власної індивідуальної освітньої траєкторії. Це допоможе, наприклад, учням з інвалідністю успішно інтегруватися в життя звичайної школи.

Учні, які навчаються вдома, зможуть просто віднести свої навчальні досягнення і отримати документ про повну загальну середню освіту.

Що для цього потрібно

Батьки звертаються із заявою до школи, щоб побудувати індивідуальний навчальний план дитини. План пишуть разом педагоги, батьки та учень, схвалює педрада і стверджує директор. Далі для підтвердження знань з предметів, які отримують поза установою, проводять звичайне річне оцінювання або атестацію.

В Україні нардепи хочуть змінити середню освіту

Якщо йдеться про підтвердження результатів по домашній формі, школяру треба буде здавати семестровий контроль (тобто 2 на рік). Щоб у школі враховували освітні та психологічні потреби дітей, проект передбачає два адаптаційні цикли: перший цикл — у 1-2 класі, і другий — у 5-6 класах.

Документ дозволяє створювати міжкласні групи для вивчення вибіркових предметів, коли дисципліну слухає не один клас, а збірна група з учнів класів однієї паралелі і суміжних класів.

Що зміниться для вчителів

Законопроект передбачає педагогічну автономію:

• створення програм,

• розробка власної системи оцінювання та заохочення учня,

• підвищення кваліфікації за власним вибором і за рахунок держави.

З'явиться більше доплат для вчителів — від 10 до 20% від зарплати за завідування ресурсними кімнатами, кабінетами інформатики та спортивними залами.

В Україні нардепи хочуть змінити середню освіту

Документом пропонується ввести педагогічну інтернатуру. Молодий учитель, з навчання прийшовши до закладу, отримає наставника, який консультуватиме, направлятиме і займатиметься добробутом і розвитком педагога.

При цьому наставник отримуватиме 20% доплати до зарплати за таку супервізію і буде особисто зацікавлений в успіху молодого вчителя.

В Україні нардепи хочуть змінити середню освіту

Проект також передбачає, що всі вчителі пройдуть курси підготовки домедичної допомоги.

Також батьки зможуть ініціювати проведення позапланового інституційного аудиту навчального закладу. У новому документі також визначено, що колектив школи і батьки відіграватимуть дорадчу роль при виборі нового керівника, але сам конкурс проводитиме незалежна комісія.

В Україні нардепи хочуть змінити середню освіту

Обов'язковою є відеотрансляція і відеофіксація вибору директора. При цьому директор отримає велику кадрову і фінансову автономію.

В Україні нардепи хочуть змінити середню освіту

Як повідомляв OBOZREVATEL, Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькування)".